Green Un Club Match Angler Championship – Qualifiers 2008-9

 

 

2008 Winner Ian Ward

 

Sponsored by:

CLIMAX TACKLE, DRONFIELD

http://www.climaxtackle.com/

Scroll To Bottom Of Page For Final Dates And Venue Details

Qualifiers as at 23rd March, 2009:

Qualifier

Club

Abakanowicz L

Travellers Rest, Oughtibridge

Adcock G

Sportsman AC Hackenthorpe 

Alcock S

Norton House Country Club

Allen C

Sprotborough Nomads

Anderton D

CW Fletchers WL

Ashley P

West End AC

Bacon A

British Oak AC, Mosborough

Banks A

Yew Tree FC, Dronfield

BarnesS

Castmaster Rolls AC 

Barton A

Thurnscoe Coronation WMC

Bates M

Edward Pryor AC Summer League

Beevers J

Hind AC

Bell J

West End AC

Bell P

Hyde Park AC

Bennett S

Blackburn And Wincobank Conservative Club AC

Beresford L

Sportsman AC, Hackenthorpe 

Billson I

Tabard AC, Herringthorpe 

Billups S

Fighting Cocks FC, Rawmarsh

Binns T

Norton House Country Club 

Bluff G

Yew Tree AC

Blythe P

Boundary AC

Bolland P

Sheaf AC Weekender

Bolsover D

Lord Nelson A C, Sheffield 

Bolton N

Brinsworth WMC AC

Bows M

Azda Duzda AC

Bowskill M

Yew Tree Fishing Club

Briggs M

Albion Road WMC, Rotherham

Brightmore D

Lord Nelson A C, Sheffield 

Brookes T

Thurnscoe Coronation AC

Broomhead P

Woodseats Angling

Brotherton A

Southey Social Working Men’s Club 

Broughton J

Joseph Glover AC, Sheffield

Brownell M

Mosborough Tackle AC, Sheffield

Bunting D

CW Fletchers WL

Burgin R

Alma AC, Conisborough

Burke C

Tabard A.C. Rotherham

Burkinshaw M

Graves AC Vs NOCC Weekender

Butler M

Brinsworth WMC AC

Campbell P

Shakespeare AC, Sheffield

Cartledge P

Woodhouse West End AC, Sheffield

Case C

Yew Tree Fishing Club, Dronfield

Caulkwell T

Tight Lines AC

Chambers R

Sprotborough Nomads

Chambers S

Sprotborough Nomads

Charlesworth S

Noahs Ark Sheffield

Charlesworth I

Woodseats AC  

Clarkson S

Sprotborough Nomads

Coleman S

Mpac Jack7

Collins G

Oughtibridge Inter-Pub Challenge

Compton A

Blackburn & Wincobank Conservative Club AC

Cook J

Graves AC Vs NOCC Weekender

Copley M

Travellers Rest, Oughtibridge

Copnell T

Hartley House, Sheffield

Cornwall J

Thurnscoe Coronation WMC AC

Cosney P

Vine AC, Mosborough

Cotton P

Hyde Park AC, Dronfield

Coward M

Woodseats Angling 

Crother L

Ranch Fishing Club

Czajkowski C

Hind AC, Rotherham

Czajkowski D

Hind AC

Davies T

Dormer AC 

Dawson P

MPACjack AC

Dawson S

Woodbury AC

Depledge J

Woodseats Angling

Devine D

Hogshead AC

Dibnah J

Yew Tree AC

Dobson P

West End AC

Donavon P

Hogshead Angling 

Donnelly P

Vine AC, Mosborough

Dyke G

Tight Lines AC

Eaton J

Shakespeare AC

Edwards A

Fighting Cocks FC, Rawmarsh

Edwards M

Ranmoor Piscatorials

Elliott D

Norton House Country Club 

Eshelby M

Worksop Angling Supplies Batchelors A.C. 

Eves J

Worksop Angling Supplies Batchelors A.C.

Eves C

Worksop Angling Supplies Batchelors A.C.

Feast K

Thurnscoe Coronation AC

Fey M

MPACjack AC

Flanagan M

MPACjack, Sheffield

Fogg E

Woodseats AC

Foottit N

Boundary AC 

Ford B

Alma AC, Consborough

Forster J

West End AC

Foster R

Ranch Vs The Barrel 

Foster P

Golden Plover. Hackenhorpe

Frost I

Steelmeters AC

Furniss A

Unison AC

Gambon J

Golden Plover AC, Hackenthorpe

Garlick C

Match Group 2000, Sheffield

Gavan D

Black Diamond AC

Gay B

Nethergreen AC Summer League Round One

Gibson R

Tight Lines Winter League, Sheffield

Gleadon P

Fighting Cocks AC, Rawmarsh

Glossop S

Hyde Park AC, Dronfield 

Godley A

Azda Duzda AC, Sheffield

Godley D

Jenkins AC, Retford

Goring J

Thurnscoe Coronation WMC AC

Grayson M

Ranch AC 

Greaves F

Southey Social Working Men’s Club 

Gregory P

Impact Toolroom Match 

Griffin P

Sprotborough Nomads AC

Hague M

Blackburn & Wincobank CC AC

Hallam D

Travellers Rest, Oughtibridge

Hallam S

Travellers Rest, Oughtibridge

Hardwick L

Joseph Glover AC, Sheffield

Hartley J

Tabard A.C. Rotherham

Hartley M

Sprotborough Nomads

Hawkins I

Unison AC

Hawkins A

UNISON AC

Hemmingway K

Alma AC, Conisborough

Heywood I

Frechville AC

Higginbottom K

Travellers Rest, Oughtibridge

Hill R

Middlewood Tavern, Sheffield

Hill K

Hind AC vs Post Office

HinesB

Tight Lines AC

Holberry A

Arbourthorne AC, Sheffield

Holberry S

Golden Lion AC

Holmes M

Sheaf AC Weekender

Hooper D

KJS Fisheries, Aston, Lake 1

Howell K

Thurnscoe Coronation WMC

Hudson G

Nethergreen AC

Hull R

C.W Fletcher

Hurt G

Boundary AC

Hurt P

TH Michaels vs John Street Plates Challenge Match

Jackson K

Yorkshire Tykes Disabled AC

Johnson D

Hind AC, 

Jubb G

Shakespeare AC

Kemshall M

Worksop Angling Supplies Batchelors A.C.

Kendall R

Nethergreen AC

Lakin P

Tight Lines, Sheffield

Lambley M

Hind AC, Rotherham

Lambley S

Hind AC

Lavender G

Azda Duzda AC, Sheffield

Lawless M

Tabard A.C. Rotherham 

Lee R

Golden Plover, Hackenthorpe

Legdon C

Sportsman Hackenthorpe Sheffield

Leversidge G

Worksop Angling Supplies Batchelors A.C.

Lindley G

Unison AC

Liversidge R

Unison AC

Loveday D

Peck House AC

MacDonald M

Unison AC

Major P

Boundary AC 

Manderson C

Albion Road WMC, Rotherham

Marshall I

Woodbury AC

Marshall T

Lord Nelson A C, Sheffield 

Martin G

Southey Social Working Men’s Club 

May F

Hogshead, Sheffield

McCurdy A

Middlewood Tavern, Sheffield

McKenzie A

Matchgroup 2000

McKie A

Alma AC, Conisborough

Millband B

Black Diamond AC

Mills J (Jnr)

Matchgroup 2000

Mills J (Snr)

Tight Lines AC

Mitchell R

Norton House Country Club 

Moat B

Noah’s Ark AC, Intake

Moore R

Unison AC

Munaser O

Ranch Ac 

Munaser F

Ranch AC, 

Murray B

Thurnscoe Coronation WMC AC

Muscott G

Lord Nelson A C, Sheffield 

Neal A

Black Diamond AC

Newsome S

MPACjack

Newton C

Black Diamond AC

Nicholson H

British Oak Angling Club

Nolan N

Bridge Farm AC

Oliver P

Thurnscoe Coronation WMC AC

OtterP

Golden Plover. Hackenhorpe

Owen B

Thrybergh Mill, Corus, Rotherham

Owen N

Fighting Cocks FC, Rawmarsh

Paramore S

Vine AC, Mosborough

Parkes K

British Oak AC 

Parnell N

Blackburn & Wincobank CCAC

Parramore J

Boundary AC

Parryman F

Turners Arms AC

Parsisson C

New Inn vs Sheaf vs Hospital vs Abbey

Patrickson D

Lord Nelson A C, Sheffield 

Pinder A

CW Fletchers AC

Poole B

Woodseats Angling

Poss M

MPAC jack

Pridmore C

Hogshead Angling

Proffitt G

Kiveton Hall Farm Fishery (Top Pond)

Rasdale G

Joseph Glover AC, Sheffield

Rasdale P

Blackburn & Wincobank Conservative Club AC

Richardson C

Unison AC

Robinson D

Black Diamond AC

Rogers N

Manor Angling Club, Neepsend

Roper A

Thurnscoe Coronation WMC

Roper B

Matchgroup 2000

Roper P

Fighting Cocks FC, Rawmarsh

Royston J

Woodseats Angling

Rutherford S

Graves AC Vs NOCC Weekender

Sayles D

Neill Tools Ac

Scott G

Hogshead Angling

Scott M

Darnall Green AC

Searle B

Half Moon, Sheffield 

Searle M

Ranmoor Piscatorials

Seiles J

Fighting Cocks FC, Rawmarsh

Senior M

Travellers Rest, Oughtibridge

Sharp M

Black Diamond

Sheldon L

Blackburn & Wincobank Conservative Club AC

Skidmore E

Hogshead, Sheffield

Smallwood A

Travellers Rest, Oughtibridge

Smith  A

Norton House Country Club 

Smith D

Nethergreen AC

Smith J

Barugh Green AC, Barnsley

Smith N

Tabard AC, Herringthorpe

Smith P

Woodseats AC

Smith S

Hyde Park AC, Dronfield

Snodden B

Yew Tree AC

South S

Travellers Rest, Oughtibridge

Stanley P

Woodseats AC

Stanton P

Middlewood Tavern, Sheffield

Stead S

Yew Tree Fishing Club

Stefaniak B

The Ranch AC

Stevens M

Brinsworth WMC AC

Stockwell A

Alma AC, Conisborough

Stuart J

Travellers Rest, Oughtibridge

Symonds I

Jenkins AC, Retford

Szchuzpak A

Dormer AC 

Thompson J

Travellers Rest, Oughtibridge

Thompson P

Middlewood Tavern, Sheffield

Thompson A

Southey Social Working Men’s Club 

Titterton R

Boundary AC

Tomkinson D

White Lion, Sheffield

Treweeck J

Blue Bell, Hackenthorpe

Turner G

British Oak Angling Club

Turner M

Azda Duzda AC, Sheffield

Turton M

West End AC

Turton R

FrechvilleAC

Turton F

Dormer AC 

Tyson D

Sprotborough Nomads AC

Urrity A

Alma AC, Conisborough

Wagstaff M

Sprotborough Nomads

Walker S

Neill Tools AC

Ward I

British Oak Angling Club

Wardle R

Black Diamond AC

Warren T

Sprotborough Nomads

WatsonG

Sportsman AC, Hackenthorpe 

Webster G

Azda Duzda AC, Sheffield

Werra J

Ranch Fishing Club 

White P

Thurnscoe Coronation WMC AC

Whittle K

Golden Plover. Hackenhorpe

Wild D

Norton House Country Club 

Wilkes C

Blackburn & Wincobank CCAC

Willis R

Woodseats AC

Woollatt B

Joseph Glover AC, Sheffield

Wragg M

Turners Arms AC

Wright H

Tabard AC, Rotherham

In addition to the above, the match secretaries of the following clubs also receive an invite to fish the semi-final as a reward for their sterling efforts and support throughout the season. As in past seasons, secretaries who submit 3 or more entries on behalf of their members receive this invite although some will be contained in the list above.

Alma AC, Conisborough
Azda Duzda AC, Sheffield
Black Diamond AC
Blackburn & Wincobank CC AC
Boundary AC
Brinsworth WMC AC
British Oak AC 
Castmaster Rolls AC 
CW Fletchers AC
Darnall Green AC
Dormer AC 
Fighting Cocks AC, Rawmarsh
Frechville AC
Golden Plover AC, Hackenthorpe
Graves AC Vs NOCC Weekender
Hind AC, Rotherham
Hogshead Angling
Hyde Park AC, Dronfield
Joseph Glover AC, Sheffield
Lord Nelson A C, Sheffield
Match Group 2000, Sheffield
Middlewood Tavern, Sheffield
MPACjack  Sheffield    
Neill Tools AC
Nethergreen AC
Noah’s Ark AC, Intake
Norton House Country Club
Ranch AC
Ranmoor Piscatorials
Shakespeare AC
Sheaf AC Weekender
Southey Social Working Men’s Club 
Sportsman AC, Hackenthorpe 
Sprotborough Nomads
Tabard A.C. Rotherham
Thurnscoe Coronation WMC AC
Tight Lines AC
Travellers Rest, Oughtibridge
Turners Arms AC
Unison AC
Vine AC Mosborough 
West End AC
White Lion, Sheffield
Woodseats Angling
Worksop Angling Supplies Batchelors A.C.
Yew Tree AC

 

 

 

 

Details

Semi Final:

Date: Monday 4th May, 2009

Venue: Lindholme Fisheries

Qualifiers must register at Climax Tackle and pay their pools/ entry fee (£15) in advance in the Climax Tackle Tackle store.

20 section winners qualify for the final at: Woldview Fisheries on Sunday 17th May, 2009.

The total pay-outs over these two matches will probably exceed £7,000

One thought on “Green Un Club Match Angler Championship – Qualifiers 2008-9

  1. bob – i’ve qualified for the green’un semi final & our secretary as entered my name as mick butler & not mick buckler i am representing brinsworth w.m.c.- can you please amend & acknowledge – many thanks, mick

    Mick

    The email address you left is bouncing so I hope you get this message. Don’t worry about the spelling, just make sure you call into Climax Tackle and register by paying your pools up front. You’ll be able to ammend the spelling error while you’re there as they hold the master sheet.

    Good luck and we’ll see you there on Monday.

    Bob

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*